Te łaciate babeczki to nic innego jak sypka babka piaskowa w wersji mini. Babeczki są niezbyt słodkie i mają zrównoważony smak. Miękka polewa czekoladowa bardzo tu pasuje. Łaciate babeczki przyciągają wzrok ze względu na dwa kontrastujące kolory: jasne ciasto i ciemne czekoladowe. Świetne smakują ze szklanką mleka, ale nie ma żadnych przeciwwskazań, by mleko zastąpić kawą czy herbatą;)
Składniki na 12 sztuk babeczek:
- 220 g mąki pszennej
- 40 g i 20 g mąki ziemniaczanej
- 150 g miękkiego masła
- 150 g drobnego cukru
- 3 jajka
- 20 g kakao w proszku
- 1 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia eko bez fosforanów
- 1 łyżeczka ekstraktu pomarańczowego (dodałam 2 łyżeczki likieru pomarańczowego)
Polewa czekoladowa:
- 75 g czekolady mlecznej lub gorzkiej
- 75 ml śmietany kremówki 30 lub 36 %
Wykonanie:
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
Mąkę pszenną, 40 g mąki ziemniaczanej i proszek do pieczenia przesiać i wymieszać.
W misie miksera utrzeć masło z cukrem na jasną, puszystą masę (około 3 minut). Następnie kolejno wbijać jajka miksując po każdym dodaniu. Wlać ekstrakt pomarańczowy, zmiksować. Wsypać przesiane, suche składniki, wymieszać. Ciasto podzielić na dwie równe porcje (każda po około 350 g). Do jednej porcji dodać 20 g przesianej mąki ziemniaczanej, a do drugiej 20 g kakao, dokładnie wymieszać.
Ciasto jest dość geste, dlatego nie przekładałam do rękawa cukierniczego jak w przepisie, ale nakładałam łyżeczką.
Formę do muffinek wyłożyć papilotkami. Do papilotek naprzemiennie wyciskać z rękawa lub wyłożyć łyżeczką kleksy ciasta jasnego i ciemnego. Napełnić papilotki do 3/4 wysokości.
Piec w piekarniku nagrzanym do temperatury 1600C przez około 25 minut do tzw. suchego patyczka (piekłam 30 minut). Upieczone babeczki wyjąć z formy i wystudzić na kratce.
Wykonanie polewy: śmietanę podgrzewać w garnuszku do wrzenia, zdjąć z ognia. Natychmiast dodać posiekaną czekoladę i zaczekać chwilę, aż się roztopi, od czasu do czasu mieszając. Babeczki polać jeszcze ciepłą polewą czekoladową.
Smacznego!
Źródło przepisu: “Moje wypieki i desery”, Dorota Świątkowska. wyd. Warszawa 2013.