POLSKI CHLEB WIEJSKI

POLSKI CHLEB WIEJSKI

Kolejne pieczywo w moim domu, które piekę bardzo często to właśnie polski chleb wiejski. Ależ on smakuje i pachnie! Ma regularny, wilgotny miąższ i bardzo chrupiącą skórkę. Pszenny na zakwasie z dodatkiem mąki żytniej jasnej. Piekę go w formie, bez użycia koszyka do wyrastania chleba. Jest mniej pracochłonny niż chleb vermont na zakwasie, ale podobnie wymaga przygotowania zaczynu dzień wcześniej. Przepis dostałam od siostry, a pochodzi z książki Daniela Leadera „Local breads”. Z podanych składników wychodzi jeden niewielki bochenek, dlatego zawsze zwiększam proporcje i w tej wersji Wam podaję. Część zjadamy niemal od razu po upieczeniu;) Bardzo polecam!

 

Składniki na zaczyn:

  • 350 g mąki żytniej jasnej typ 720
  • 350 g letniej wody
  • 60 – 65 g aktywnego zakwasu żytniego

Wszystkie składniki na zaczyn wymieszać dokładnie w większej szklanej misce (nie może być za mała, gdyż zaczyn podwoi swoją objętość). Przykryć szczelnie folią spożywczą i pozostawić w temperaturze pokojowej na 12-16 godzin.

 

Składniki na ciasto właściwe:

  • 1 kg mąki pszennej chlebowej typ 750
  • 650 g letniej wody
  • 3 łyżeczki drobnej soli
  • cały zaczyn

 

Wykonanie:

Przygotować 3 mniejsze prostokątne formy lub 2 większe (u mnie keksówki – dwie o wymiarach 8 cm x 23 cm i jedna o długości 28 cm), wysmarować dokładnie masłem i odstawić.

Do dużej miski przesiać mąkę pszenną, wlać wodę, dodać drobną sól (używam soli himalajskiej lub soli dobrej jakości bez antyzbrylaczy) i cały wyrośnięty zaczyn z dnia poprzedniego. Wymieszać dokładnie przez kilka minut drewnianą łyżką, tak aby składniki dobrze się połączyły (ciasto będzie średnio gęste). Całość przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrastania na 2,5 – 3 godziny. W połowie czasu ciasto na chleb złożyć/wymieszać przy użyciu łyżki zbierając z brzegów do środka, dzięki temu chleb będzie bardziej puszysty i wyrośnięty.

Po tym czasie wypełnić ciastem przygotowane formy do połowy wysokości. Przykryć ściereczką i ponownie odstawić w ciepłym miejscu do podwojenia objętości na 1 do 2 godzin lub dłużej (ciasto powinno wyrosnąć do brzegów formy).

Piekarnik nagrzać do temperatury 2300C (wraz z kamieniem do pieczenia jeśli go posiadamy). Wyrośnięte chleby w formie włożyć do piekarnika i piec z parą* 40 minut lub dłużej do mocnego zrumienienia. Na 20-25 minut przed końcem pieczenia wyłączyć funkcje pary lub usunąć naczynie z wodą i dalej piec chleb w suchym środowisku. Para na początkowym etapie powoduje, że chleb pięknie wyrasta, po upieczeniu jest wilgotny w środku i ma chrupiącą skórkę, a dalsze pieczenie bez pary pozwala pieczywu się dopiec i przyrumienić.

Upieczone bochenki wyjąć z formy i pozostawić na kuchennej kratce do wystudzenia. Po całkowitym wystudzeniu chleb daje się łatwo kroić. Na drugi dzień nabiera jeszcze większej wilgotności i regularnej struktury. Zwykle ten chleb jemy jeszcze ciepły, prawie gorący;) Pysznie smakuje z wiejskim masłem.

Smacznego!

*płaskie naczynie z wodą umieścić na samym dole piekarnika lub użyć funkcji pary jeśli taką posiadamy

Polski chleb wiejski

Polski chleb wiejski

5.4/6 - (18 votes)


4 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Iwona
Iwona
5 lat temu

Chleb jest rewelacyjny! Puszysty w środku, chrupki na zewnątrz i fantastycznie pachnie : -) Można jeść codziennie a i tak nigdy nie będzie go dość!!!

Małgorzata
Małgorzata
5 lat temu

Skąd wziąć aktywny zakwas

Iwona
Iwona
5 lat temu

Dlaczego u mnie nigdy nie wyrasta na okrągło, jest trochę płaski?

Marta
Marta
4 lat temu

Niemożliwie pyszny chlebek:):)

Anna
Anna
4 lat temu

Czy ten chleb też może wyrastać w lodówce cała noc, jak chleb vermont na zakwasie.