Leczniczy syrop z owoców czarnego bzu znany w medycynie ludowej jest doskonały na sezonowe przeziębienia, wszelkie infekcje i wzmocnienie odporności. Po przygotowaniu syropu z kwiatów czarnego bzu wiedziałam, że koniecznie muszę przygotować na jesień syrop tym razem z tych dobroczynnych owoców, które mają też właściwości napotne, lekko przeciwbólowe, oczyszczające krew i usuwają wszelkie toksyny z organizmu. Do domowej apteczki taki syrop to skarb! Mój syrop nie zawiera dużo cukru na 1 kg owoców, gdyż dla mnie taka słodkość jest wystarczająca, ale można oczywiście cukru dodać więcej według uznania. Nie dodawałam też wody, gdyż chciałam otrzymać 100% syropu z owoców czarnego bzu, czyli jak najbardziej esencjonalny i naturalnie gęsty. Nawet ostatnio miałam okazję wypróbować na sobie działanie tego syropu, gdy dopadło mnie jesienne osłabienie z katarem i naprawdę działa:) Ważne – nie należy spożywać surowych i niedojrzałych, zielonych owoców czarnego bzu, gdyż w tej postaci są trujące, nadają się do spożycia jedynie po obróbce termicznej. Dojrzałe owoce mają ciemny, mocno granatowy kolor i najlepiej zbierać je z końcem sierpnia lub na przełomie sierpnia i września. Taki syrop można dodać do napoju lub rozgrzewającej herbaty. Świetnie sprawdzi się też jako wyjątkowy, smaczny i zdrowy dodatek do deserów:)
Składniki na 600 ml syropu z czarnego bzu:
- 1 kg świeżych owoców z czarnego bzu
- 250 g cukru
Wykonanie:
Dojrzałe owoce czarnego bzu oddzielić od gałązek najlepiej za pomocą widelca (to najszybsza metoda;) i odrzucić zielone, niedojrzałe owoce. Przebrane owoce umyć, osuszyć, zasypać cukrem, przykryć i pozostawić na całą noc, by puściły sok.
Na drugi dzień wymieszać owoce z cukrem i zagotować. Gotować na małym ogniu przez 10 minut, aż owoce popękają i zaczną się rozpadać. Następnie przecedzić owoce czarnego bzu przez sitko zlewając sam syrop, dodatkowo przetrzeć do syropu odsączone owoce (dzięki temu syrop będzie bardziej esencjonalny i gęsty). Na tym etapie można syrop dodatkowo dosłodzić. Ponownie zagotować syrop i pogotować jeszcze przez 5-10 minut.
Słoiczki wyparzyć i przelać gotowy, gorący syrop. Mocno zakręcić i przechowywać w lodówce lub pasteryzować w słoiczkach gotując 15 minut.
Na zdrowie!