Krucha szarlotka z kratką w stylu “dużo jabłek, mało ciasta” – takie lubimy najbardziej! Delikatnie pachnąca cynamonem, z plasterkami jabłek, absolutnie nieprzesłodzona, zdecydowanie czuć kwaskowatość antonówek. Z racji dużej ilości jabłek najpierw podpiekamy spód ciasta przed wyłożeniem nadzienia. Ciasto na samych żółtkach jest bardzo delikatne, ale po upieczeniu pysznie kruche. Myślę, że na szarlotkę nikogo nie trzeba namawiać;) U mnie rozeszła się bardzo szybko:) Na blogu trochę już jesiennie…, ale to jeszcze nie ten czas, ciepłe, letnie dni wciąż nie dają o sobie zapomnieć;) Tak już mam, że zawsze gdy pojawiają się pierwsze antonówki czy renety zwykle piekę wtedy szarlotki, a najczęściej oprócz tej, oczywiście szarlotkę mojej Mamy.
Ciasto kruche:
- 280 g mąki pszennej tortowej
- 150 g zimnego masła
- 2 żółtka
- 60 g cukru pudru
- 2 łyżeczki ekstraktu z wanilii
- szczypta soli
Nadzienie:
- 1,5 kg jabłek (antonówka, szara reneta)
- 4 łyżki brązowego cukru demerara
- sok wyciśnięty z 1 cytryny
- 1 łyżeczka cynamonu
Dodatkowo:
- cukier puder do oprószenia
- 2 łyżki bułki tartej
Wykonanie:
Formę na tartę lub inną okrągłą o średnicy 25 cm wysmarować masłem. Odłożyć.
Mąkę i cukier puder przesiać, wymieszać, dodać sól, masło pokrojone na małe kawałki/wiórki i palcami dłoni rozcierać masło z mąką i cukrem, unosząc przy tym mąkę, by ją lekko napowietrzyć. Czynność powtarzać, aż mieszanka zacznie przypominać drobną kruszonkę. Następnie zrobić w środku wgłębienie, wlać żółtka i ekstrakt z wanilii. Szybko zagnieść ciasto, aż stanie się gładkie. Ciasto podzielić na 2 części (jedną trochę mniejszą). Uformować kulę, spłaszczyć, owinąć folią spożywczą i schłodzić w lodówce 45 minut – 1 godziny.
W tym czasie gdy ciasto się chłodzi obrać jabłka i zetrzeć na tarce na cienkie plasterki, dodać cukier i sok z cytryny (by jabłka za bardzo nie ściemniały) i odstawić na 30 minut, aż owoce puszczą sok. Następnie odsączyć i wymieszać z cynamonem.
Schłodzoną większą część ciasta rozwałkować podsypując jak najmniejszą ilością mąki, wyłożyć spód i boki formy, nakłuć widelcem i formę z ciastem schłodzić w lodówce 15 minut. Następnie na schłodzone ciasto położyć papier do pieczenia wysypać kulki ceramiczne/fasolę/ryż do obciążenia i podpiec 10 minut w temperaturze 1900C. Po tym czasie usunąć papier z obciążeniem i ciasto podpiec jeszcze kolejne 10 minut lub chwilę dłużej do zrumienienia.
Wyjąć z piekarnika, posypać bułka tartą, wyłożyć nadzienie jabłkowe lekko dociskając. Na wierzch ułożyć kratkę wyciętą z mniejszej części schłodzonego ciasta.
Szarlotkę piec w temperaturze 1800C przez 50 minut – do 1 godziny do wyraźnego zrumienienia ciasta i uprażenia jabłek. Wyjąć, przestudzić. Oprószyć cukrem pudrem i podawać jeszcze ciepłą;)
Smacznego!
Uwielbiam szarlotki z tak dużą ilością jabłek! Nadaje się podawania na ciepło z lodami?
Oczywiście! Jak najbardziej:)
Mam takie pytanie. Czy zamiast jabłek mogły by być: Gruszki, winogrona, czereśnie, borówki?
Myślę, ze gruszki jak najbardziej! Z czereśniami i borówkami można spróbować, natomiast winogrona najmniej mi tu pasują:)
Przepyszna! Super przepis, dziękuję bardzo! Piekę ją już któryś raz, wychodzi idealna.
Bardzo się cieszę! 😃 Pozdrawiam serdecznie:)