Lody waniliowe bez jajek

Cudowne lody waniliowe w stylu filadelfijskim czyli bez jajek, podobnie jak te lody czekoladowe. To są prawdopodobnie najbardziej waniliowe lody jakie jedliście! Intensywny, naturalny smak i zapach laski wanilii sprawia, że trudno się od nich oderwać. Wielką zaletą tych lodów jest też prostota wykonania, bez przygotowania kremu z żółtek. Co prawda lody w stylu francuskim na bazie jajek są bardziej gładsze i jedwabiste, a te filadelfijskie nieco twardsze i bardziej ciągnące, ale za to mniej kaloryczne, szybsze i dużo łatwiejsze do zrobienia. Kiedy żar leje się nieba ilość czasu spędzonego w kuchni ma znaczenie, prawda?;) Te lody waniliowe zniknęły w oka mgnieniu, więc chyba teraz czas przygotować ten sam smak – Made in France:D

 

Składniki na około 1 litr lodów:

  • 750 ml śmietany kremówki 30% lub 36% albo 500 ml gęstej śmietany kremówki i 250 ml pełnotłustego mleka (wybrałam drugą opcję)
  • 150 g drobnego cukru
  • 1 laska wanilii przekrojona wzdłuż na pół
  • 3/4 łyżeczki ekstraktu z wanilii
  • szczypta soli

 

Przygotowanie lodów: w dużym rondelku z grubym dnem wymieszać 250 ml śmietany kremówki, cukier i sól. Wyskrobać waniliowe ziarenka i wraz z laską wrzucić do rondelka. Mieszając podgrzewać na średnim ogniu, aż do rozpuszczenia się cukru. Wymieszać do połączenia.

Mieszankę zdjąć z ognia, dodać pozostałą śmietankę (500 ml) lub śmietanę pół na pól z mlekiem oraz ekstrakt z wanilii, wymieszać. Następnie pozostawić do wystudzenia lub mieszając wystudzić w lodowej kąpieli.

Przykryć folią spożywczą lub pokrywką i schłodzić w lodówce co najmniej 12 godzin

Ze schłodzonej masy gotowej do kręcenia lodów usunąć laskę wanilii (można ja umyć, osuszyć i dorzucić do domowego ekstraktu z wanilii) i  zamrozić w maszynce do lodów zgodnie z instrukcją producenta.*

Gotowe, ukręcone lody czekoladowe przełożyć do pojemnika i włożyć na kilka godzin do zamrażalki. Po upływie 5-6 godzin lody są gotowe.

Po dłuższym przechowywaniu w zamrażalniku lody mocno stwardnieją należy wtedy wyjąć je na 10-15 minut wcześniej przed podaniem, aby zdążyły zmięknąć.

Smacznego!

*u mnie mrożenie (kręcenie) lodów waniliowych bez jajek w maszynce trwało 20-25 minut.

Lody waniliowe bez jajek

Lody waniliowe bez jajek

Lody waniliowe bez jajek

Lody waniliowe bez jajek

Źródło przepisu: „Lody – domowa manufaktura” David Lebovitz, wyd. Bielsko-Biała 2007 r.

 

 

 

 

 

Rate this post